Auteur Topic: OBK op particulier terrein, wat te doen?  (gelezen 5355 keer)

0 leden en 1 gast bekijken dit topic.

jke

  • Forumlid
  • ***
  • Berichten: 86
  • Geslacht: Man
  • Specialisatie: Operationeel voorbereider
  • Bezoek: Brandweer
  • Rang: Manschap A
Gepost op: 07 december 2010, 10:02:36
Momenteel hebben wij te maken met de volgende situatie.

Een ondergrondse brandkraan op een industrieterrein is afgeschermd door een hekwerk van een particulier. Vanaf de openbare weg is de OBK dus niet te bereiken. Bijkomend probleem; als ik het kadaster bekijk dan staat het hekwerk net op openbaar terrein en ligt de OBK dus officieel op terrein van de gemeente.

Met welke regelgeving kan ik de eigenaar van het betreffende terrein aantonen dat hij in overtreding is? Mijn collega wees mij op het kapstokartikel in het Gebruiksbesluit, artikel 2.9.1 waarin het Voorkomen van belemmeringen en hinder beschreven staat. En dan met name lid b, waar beschreven staat dat het verboden is om de melding van, alarmering bij of bestrijding van brand te belemmeren.

Staan we met dit artikel sterk of zijn er nog andere mogelijkheden? En wat zou de meest praktische oplossing zijn? De eigenaar het hekwerk laten verplaatsen? Of de brandweer toegang geven tot zijn terrein middels bijvoorbeeld een sluitelbuis?


arnoldvanleeuwen

  • Forumlid
  • ***
  • Berichten: 131
  • Geslacht: Man
  • Specialisatie: Coordinator oefenen en opleiden / Chauffeur / Manschap / Bevelvoerder
Reactie #1 Gepost op: 07 december 2010, 10:08:47
Ik weet niets van de exacte regelgeving maar ik zou het balletje bij de gemeente neerleggen dat deze persoon onrechtmatig gemeentegrond heeft ingepikt.
Dan kunnen hun aan de slag ermee.
Als het daarna opgelost is kan jij weer bij je brandkraan. Tenzij de persoon de grond gekocht heeft en daarmee zijn terrein uitgebreid heeft.
Dan wordt het allemaal een stuk lastiger lijkt me


Voskamp

  • Forumlid
  • ***
  • Berichten: 3.939
  • Geslacht: Man
  • Specialisatie: Bevelvoerder, Operationele Voorbereiding
  • Bezoek: Brandweer
  • Rang: Hoofdbrandmeester
Reactie #2 Gepost op: 07 december 2010, 11:39:27
Misschien eerst gewoon eens een goed gesprek voeren.
|| Before the emergency, nobody cares; During the emergency, nobody knows; After the emergency, everyone is an expert ||


brandpreventje

  • Forumlid
  • ***
  • Berichten: 3.013
  • Geslacht: Man
  • Specialisatie: Bevelvoerder, Schipper, Instructeur, Brandpreventist
  • Bezoek: Brandweer
Reactie #3 Gepost op: 07 december 2010, 12:33:42
De gemeente is verantwoordelijk voor de openbare bluswatervoorziening:

Brandweerwet 1985In de Brandweerwet 1985 wordt vermeld dat: Burgemeester en wethouders regelen de organisatie, het beheer en de taak van de gemeentelijke brandweer.In de ‘Regeling brandveiligheid en hulpverlening’ is dit vervolgens uitgewerkt, waarbij wordt vermeld dat: Burgemeester en wethouders dragen zorg voor zodanige bluswatervoorzieningen en de bereikbaarheid daarvan, dat de brandbestrijding te allen tijde zoveel mogelijk gewaarborgd is.

Dus je kan met de eigenaar een goed gesprek hebben en als dit niet helpt contact opnemen met de gemeente en hen op hun plicht wijzen (wel ff voorzichtig en lief doen). De beste oplossing is natuurlijk hekwerk verwijderen of verplaatse. Een oplossing zoals toegang voor de brandweer regelen geeft alleen maar vertraging en de brandweer moet toch ook bij andere panden komen.

Als de kraan op particulier terrein ligt moet de gemeente na gaan of er "zakelijk recht" geregeld is. Daar moet dan geregeld zijn dat de kraan in iemands grond ligt maar dat de bereikbaarheid gegarandeerd moet zijn. Is dit niet geregeld dan moet de gemeente de kraan verplaatsen naar openbaar gebied.
Brandmeester, bevelvoerder en brandpreventist


Thijs van der Horst

  • Forumlid
  • ***
  • Berichten: 25
  • Geslacht: Man
    • Brandweer Wormerland
  • Specialisatie: Centralist/ oefenleider / preventist / Bevelvoerder
  • Bezoek: Brandweer
  • Rang: Brandmeester
Reactie #4 Gepost op: 07 december 2010, 12:40:57
Citaat
Brandweerwet 1985In de Brandweerwet 1985 wordt vermeld dat: Burgemeester en wethouders regelen de organisatie, het beheer en de taak van de gemeentelijke brandweer.In de ‘Regeling brandveiligheid en hulpverlening’ is dit vervolgens uitgewerkt, waarbij wordt vermeld dat: Burgemeester en wethouders dragen zorg voor zodanige bluswatervoorzieningen en de bereikbaarheid daarvan, dat de brandbestrijding te allen tijde zoveel mogelijk gewaarborgd is.

Dus je kan met de eigenaar een goed gesprek hebben en als dit niet helpt contact opnemen met de gemeente en hen op hun plicht wijzen (wel ff voorzichtig en lief doen). De beste oplossing is natuurlijk hekwerk verwijderen of verplaatse. Een oplossing zoals toegang voor de brandweer regelen geeft alleen maar vertraging en de brandweer moet toch ook bij andere panden komen.

Als de kraan op particulier terrein ligt moet de gemeente na gaan of er "zakelijk recht" geregeld is. Daar moet dan geregeld zijn dat de kraan in iemands grond ligt maar dat de bereikbaarheid gegarandeerd moet zijn. Is dit niet geregeld dan moet de gemeente de kraan verplaatsen naar openbaar gebied.


Let op of de brandweerwet 1985 is niet meer meer van kracht is de wet op veiligheidsregio's geworden ik denk dat een goed gesprek eerst beter is maar anders hals hij voet bij stuk houd kan je mischien proberen op artikel Artikel 2.7.2 Brandkraan en bluswaterwinplaats van uit het GB gebruiken

Succes
Groetjes Thijs
Brandweer Wormerland post Wormer - Milieudienst Waterland afdeling Brandveiligheid - VRZW -
www.brandweerwormerland.nl          - www.milieudienst-waterland.nl                    www.vrzw.nl


Whyllum

  • Forumlid
  • ***
  • Berichten: 758
  • Geslacht: Man
  • Specialisatie: BM, OW, BOT
  • Bezoek: Brandweer
Reactie #5 Gepost op: 07 december 2010, 13:44:08
Het lijkt mij toch ook dat er een bepaald eigendoms- en gebruiksrecht op de brandkraan zelf rust?
En daarmee gepaard het onderhoud. Een goed gesprek, en dan het hek of desnoods de OBK laten verplaatsen lijken mij de meest voor de hand liggende opties.


brandpreventje

  • Forumlid
  • ***
  • Berichten: 3.013
  • Geslacht: Man
  • Specialisatie: Bevelvoerder, Schipper, Instructeur, Brandpreventist
  • Bezoek: Brandweer
Reactie #6 Gepost op: 07 december 2010, 15:59:35
Eigenaar van de kraan is waterleidingsmaatschappij maar de gemeente betaald voor het onderhoud.
Brandmeester, bevelvoerder en brandpreventist


Peter

  • Forumlid
  • ***
  • Berichten: 39.496
  • Geslacht: Man
  • Specialisatie: WVD
  • Bezoek: Brandweer
  • Rang: Manschap B
Reactie #7 Gepost op: 07 december 2010, 16:40:27
Eigenaar van de kraan is waterleidingsmaatschappij maar de gemeente betaald voor het onderhoud.
Maar dient het waterleidingsbedrijf dan niet ervoor te zorgen dat de OBK bereikbaar is?


Pyro_loe

  • Forumlid
  • ***
  • Berichten: 188
  • Geslacht: Man
  • Specialisatie: externe veiligheid, pro-actie/preventie, gev.stoffen
  • Bezoek: Brandweer
  • Rang: Brandmeester
Reactie #8 Gepost op: 07 december 2010, 17:11:33
Kijk ook in het bestemmingsplan wat het gebruik van de grond formeel is.
Het kan een stuk gemeentegrond zijn wat in eigendom is van de gemeente maar in gebruik is gegeven aan een bedrijf. Hierbij wordt dan wel vaak opgeneomen dat openbare voorzieningen bereikbaar moeten blijven.
Maar eerst even goed uitzoeken en dan pas formele brieven schrijven



jke

  • Forumlid
  • ***
  • Berichten: 86
  • Geslacht: Man
  • Specialisatie: Operationeel voorbereider
  • Bezoek: Brandweer
  • Rang: Manschap A
Reactie #9 Gepost op: 08 december 2010, 09:36:12
Bedankt voor jullie reacties. Ik heb het inmiddels voorgelegd aan de betreffende afdeling van de gemeente met het verzoek om er mee aan de slag te gaan.
Als ik meer duidelijkheid heb zal ik het hier plaatsen.


jke

  • Forumlid
  • ***
  • Berichten: 86
  • Geslacht: Man
  • Specialisatie: Operationeel voorbereider
  • Bezoek: Brandweer
  • Rang: Manschap A
Reactie #10 Gepost op: 09 december 2010, 16:08:37
Stel dat de eigenaar bereid is om het hekwerk te verplaatsen zodat we als brandweer weer bij de OBK kunnen, hoeveel vrije ruimte rondom de OBK is dan wettelijk verplicht?

Ik lees namelijk in de Handleiding bluswatervoorziening en bereikbaarheid van de NVBR (hoofdstuk 2, paragraaf 1.3) dat 'rondom een brandkraan altijd een obstakelvrije ruimte aanwezig moet zijn met een diameter van 1,8 meter. Mij lijkt dit echter geen wettelijke eis aangezien het een handleiding is. Staat er elders wel iets wettelijks omschreven over een obstakelvrije ruimte?